środa, 18 maja 2016

Insulina Abasaglar

Insulina Abasaglar

Insulina Abasaglar to insulina długodziałająca, bazowa, którą podaje się raz dziennie. Stosowana jest w cukrzycy typu 1 jak również w cukrzycy typu 2. Abasaglar jest insuliną typu glargine, czyli podobną do insuliny Lantus, co oznacza, że działanie tych dwóch insulin jest zbliżone i mogą być stosowane zamiennie.
Insulina Abasaglar
Abasaglar profil działania vs Lantus. dla wartości średnik wlwu glukozy dizłąnie obu insulin praktycznie się pokrywa
Insulina Abasaglar jest produktem firmy Ely Lilly i pierwszy raz pojawiła się na rynku Europejskim, w tym również w Polsce, 01.09.2015.
W USA nosi ona nazwę Basaglar.

Co to jest insulina Abasaglar i kto może ją stosować?

Insulina Abasaglar to insulina glargine, do stosowania jako insulina bazowa, długodziałająca. Może być stosowana w cukrzycy typu 1 w towarzystwie insuliny doposiłkowej, a także w leczeniu cukrzycy typu 2, wspomagając doustną terapię lekową.
Jest przeznaczona do użytku u dzieci powyżej 2 roku życia oraz dorosłych. Nie została przebadana klinicznie u kobiet w ciąży, ale bazując na 1000 przypadkach stosowania insuliny Abasagalar u kobiet ciężarnych, producent zapewnia, że jest ona bezpieczna i nie stanowi zagrożenia ani dla płodu ani dla ciężarnej. Badania na zwierzętach również to potwierdzają. Może równiez być stosowana w trakcie laktacji.
Insulina Abasaglar to insulina biopodobna, co oznacza, że istnieje już na rynku Unii Europejskiej insulina, która działa bardzo podobnie. Ta insulina nazywa się lekiem biologicznym referencyjnym, i nosi nazwę Lantus.

Jak działa insulina Abasaglar?

Insulina Abasaglar to insulina glargine. Insulina glargine produkowana jest przez bakterie, którym przeszczepiono gen, który sprawia że bakterie produkują insulinę glargine. Ta metoda produkcji nazywa się rekombinacją genetyczną lub technologią rekombinacji DNA.
Insulina glargine działa nieco inaczej, niż insulina ludzka – wolniej się wchłania i dłużej działa, regulując glikemię przez 18-24 h.
Insulina Abasaglar rozpoczną działanie około 1h po iniekcji i działa do 24h. Jest to insulina stosunkowo bezszczytowa, co oznacza że minimalizuje ryzyko hipoglikemii. Jej profil działania jest płaski i wygląda tak samo jak profil działania insuliny Lantus.

Abasaglar a Lantus

W celu porównania efektów działania na poziom glikemii obu insulin, przeprowadzono dwa badania kliniczne – pierwsze z udziałem diabetyków typu 1, a drugie z udziałem diabetyków typu 2. Celem badania było sprawdzenie jak Lantus i Abasaglar wpływają na hemoglobinę glikowaną i porównanie ich efektywności. Badania trwały 6 miesięcy.
W pierwszym badaniu zaproszono 536 uczestników, połowa z nich zażywała Lantus i insulinę krótkodziałająca, druga grupa zażywała Abasaglar i insulinę krótkodziałającą. Średnie wyniki hemoglobiny glikoawnej przed rozpoczęciem badania wynosiły 7.8%
Okazało się ze po 6 miesiącach spadek hemoglibiny glikowanej był podobny w obu grupach, z marginalną przewagą Lantusa. Warto jednak zauważać, że więcej osób uzyskało spadek hemoglobiny poniżej 7% wśród tych, którzy zażywali Abasaglar.
 Badanie z udziałem diabetyków typu 1
AbasaglarLantus
Średni spadek HbA1c0,35%0,46%
% osób, których HbA1c spadło poniżej 7%34,5%32,2%
Do drugiego badania zaproszono 759 diabetyków typu 2, którzy zażywali albo Lantus albo Abasaglar oraz doustne leki przeciwcukrzycowe Średnia hemoglobina glikowana HbA1c uczestników badania wynosiła 8,3%. I w tym badania spadek HbA1c był podobny, niezależnie od zażywanej insuliny, z lekką przewagą Lantusa w obu grupach.
6 badanie z udziałem diabetyków typu 2
AbasaglarLantus
Średni spadek HbA1c1,29%1,34%
% osób których HbA1c spadło poniżej 7%48,8%52,5%
Na tej podstawie, Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi, działający przy Europejskiej Komisji Leków, uznał, że Abasaglasr jest podobny do Lantusa pod względem jakości, bezpieczeństwa i efektywności działania. W ten dopuścił on Abasaglar do obrotu na terenie Unii Europejskiej jako lek biopodobny do Lantua.

Jak zażywać insulinę Abasaglar?

Insulina Abasaglar podaje się w postaci zastrzyków w tkankę tłuszczową, raz dziennie, najlepiej o stałej porze, tak jak insulinę Lantus. Najlepsze miejsca iniekcji to brzuch, uda ramię lub pośladki. Miejsca iniekcji należy zmieniać, aby uniknąć powikłań skórnych.
Dawki insuliny ustala indywidualnie lekarz. Zaleca się częste pomiary poziomu glukozy we krwi, aby dobrać optymalną dawkę i uniknąć powikłań, takich jak hipoglikemia oraz hiperglikemia.

Opakowanie

Insulina Abasaglar jest dostępna w postaci 10 wkładów po 3 ml każdy, każdy wkład zawiera równowartość 300 jednostek insuliny. Cena za opakowanie 10 fiolek wynosi 107,32 PLN (po refundacji).
Cena detaliczna po 01.09.2015Cena po refundacji obowiązuje od 01.09.2015
Abasaglar opakowanie 10 fiolek357,72107,32
Abasaglar cena za fiolkę35,7710,73
Lantus – cena za fiolkę48,2523,21
Humapen Savvio pen
HumaPen Savvio pasuje do kartridży insuliny Abasaglar
Kartridże Abasaglar pasują do wstrzykiwacza Ely Lilly o nazwie HumaPen Savvio.
W Europie insulina Abasaglar jest również dostępna w postaci jednorazowych penów, również zawierających 3ml roztworu/300 jednostek insuliny.

Skutki uboczne

Dotychczasowo przeprowadzone badania kliniczne nie wskazują, aby Abasaglar miał skutki uboczne inne niż Lantus i pozostałe insuliny.
Skutki uboczne insuliny Abasaglar to typowe skutki uboczne zażywania insuliny, takie jak:
  • Hipoglikemia, w tym ciężka hipoglikemia, oraz drgawki i konwulsje.
  • Uczulenie na insulinę
  • Uczulenie w miejscu wykonania zastrzyku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz