cukrzyca typu 2
-
Siedem objawów cukrzycy, które widać na stopach. Znaki alarmowe, że masz za wysoki cukier
Cukrzyca to przewlekła choroba, która wpływa na to, jak organizm przetwarza i wykorzystuje glukozę z pożywienia, które spożywasz. Istnieje kilka jej typów. Jednak każdy z nich wiąże się ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi. Cukrzyca często daje też nietypowe objawy. Niektóre z nich można zaobserwować na swoich stopach. Zobacz, na co powinieneś zwrócić uwagę.
-
12 objawów alarmowych cukrzycy widocznych na skórze. To zwiastuje problemy
Cukrzyca wpływa na wiele układów organizmu człowieka, zaburzając ich prawidłowe funkcjonowanie i powodując różnorodne objawy. Niektóre oznaki cukrzycy świadczące o zbyt wysokim poziomie cukru możemy dostrzec na naszej skórze. Jeśli zauważysz u siebie któreś z poniższych objawów skórnych cukrzycy, lepiej skonsultuj je ze swoim lekarzem.
-
Nowe wytyczne leczenia cukrzycy. Lekarze: takie wyniki to znak, że jesteś poważnie zagrożony
Opublikowano nowe wytyczne dotyczące pacjentów mających cukrzycę oraz tych, u których podejrzewa się taką chorobę. Zalecenia wydało Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej. Zawarto w nich też normy stężenia cukru we krwi oraz wyszczególniono grupy ryzyka, które częściej powinny poddawać się badaniom profilaktycznym.
-
Ten nawyk przed snem może świadczyć o ukrytej cukrzycy
Cukrzyca jest jedną ze zdrowotnych plag XXI w. Coraz więcej osób ma problemy z poziomem cukru we krwi, a mniej więcej połowa chorych nie wie jeszcze o swojej chorobie. Choć cukrzyca latami może rozwijać się, nie dając żadnych wyraźnych objawów, jest pewien sygnał, którego lepiej nie bagatelizować. Lekarz zdradza, jaki wieczorny nawyk może oznaczać problemy z cukrem.
-
Alarmujący objaw cukrzycy pojawia się w nocy. Nie daje spać
Cukrzyca to choroba pozostająca z nami na całe życie i wymagająca stałego monitorowania. Rozregulowany system odpowiadający za poziom glukozy w organizmie często nie powoduje jednak wyraźnych objawów. Warto jednak zwrócić na jeden z nich, który pojawia się w nocy. Mowa tu o nadmiernym poceniu się w nocy. Ten symptom może świadczyć o nieprawidłowym stężeniu cukru.
-
Najwcześniejsze objawy cukrzycy
Cukrzyca co roku jest diagnozowana u coraz większej liczby osób. Ten problem zdrowotny narasta i staje się coraz bardziej naglący. Eksperci z całego świata zgodnie twierdzą, że powstrzymanie pandemii cukrzycy należy do priorytetów medycyny XXI w. Jednym z czynników najlepiej wpływających na rokowania pacjentów jest szybkie zdiagnozowanie choroby. Jakie są najwcześniejsze objawy cukrzycy? Czy różnią się one w zależności od typu schorzenia?
-
"TikTok oszalał, a ja jeżdżę po całej Polsce, żeby kupić lek dla taty". Ciemna strona popularności Ozempiku
Niepokojący trend na TikToku pogłębia problem z dostępnością leku stosowanego w leczeniu cukrzycy typu 2. Po Ozempic sięga coraz więcej osób, które upatrują w nim cudownego środka na odchudzanie. Problem w tym, że przez to niezdrowe zainteresowanie produktem, leku brakuje dla tych, którzy otrzymują go w związku ze wskazaniem medycznym. "A dla chorych na cukrzycę zastrzyków brakuje. Być chudszym kosztem zdrowia innych. Piękny wybór" — komentuje jedna z czytelniczek Medonetu.
-
Ci mężczyźni są bardziej narażeni na udary i choroby serca. Eksperci nie mają wątpliwości
Badania opublikowane w "Journal of the American Heart" wykazały, że mężczyźni w średnim wieku, którzy często się martwią, mogą być bardziej narażeni na ryzyko zachorowania na choroby serca i cukrzycę typu 2. U takich osób istnieje także większe prawdopodobieństwo wystąpienia udaru. Poznaj szczegóły tych badań.
-
Trulicity - działanie, wskazania, dawkowanie, skutki uboczne, interakcje
Trulicity to lek zawierjący substancję czynną dulaglutyd, która jest stosowana u osób dorosłych w celu obniżenia poziomu cukru we krwi w cukrzycy typu 2 oraz zapobieganiu chorobom serca. Trulicity wykorzystywany jest w cukrzycy typu 2 jako uzupełnienie diety i aktywności fizycznej, w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi w celu obniżenia stężenia glukozy. Preparat sprzedawany jest w postaci roztworu do wstrzykiwań.
-
Forxiga - działanie, wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne
Forxiga to lek doustny zawiera substancję czynną, dapagliflozynę. Jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2, niewydolności serca i przewlekłej choroby nerek. Lek powoduje zwiększone wydalanie glukozy i sodu z moczem, wpływając na zmniejszenie stężenia glukozy we krwi i poprawę parametrów hemodynamicznych.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++=
Ceny insulin, pasków i leków od 1 marca 201
16/02/2015 News
Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowej listy refundacyjnej. Obowiązuje od 1 marca 2015. Co nowego dla diabetyków?
Ceny insulin bez zmian. Podwyższono dopłaty pacjenta do 43 leków doustnych, od 1 grosza do 88 groszy. Nie pojawił się żaden nowy lek stosowany w cukrzycy, w tym długo oczekiwane leki inkretynowe.
Rozszerzono wskazanie objęte refundacją dla dwóch preparatów metforminy o stan Nieprawidłowa tolerancja glukozy (stan przedcukrzycowy), gdy za pomocą ściśle przestrzeganej diety i ćwiczeń fizycznych nie można uzyskać prawidłowego stężenia glukozy we krwi z poziomem odpłatności 30%
Wszystkie aktualne ceny insulin, pasków do glukometrów oraz leków doustnych można znaleźć klikając w poniższe linki:
==========================================
Ceny leków doustnych od 1 listopada 2014
20/10/2014 News
Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę refundacyjną. Obowiązuje od 1 listopada 2014.
Wszystkie aktualne ceny dopłat pacjenta w poniższej tabeli
Ceny insulin od 1 listopada 2014
Ceny pasków od 1 listopada 2014
Ceny leków doustnych od 1 listopada 2014
Ceny leków w Tabeli:
Ceny pasków od 1 listopada 2014
Ceny leków doustnych od 1 listopada 2014
Ceny pasków od 1 listopada 2014
20/10/2014 News
Oto ceny pasków do glukometrów. Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę refundacyjną. Obowiązuje od 1 listopada 2014.
Ceny insulin od 1 listopada 2014
Ceny pasków od 1 listopada 2014
Ceny leków doustnych od 1 listopada 2014
Paski na ryczałt są dla Cukrzycy typu I oraz pozostałe typy cukrzycy wymagające co najmniej 3 wstrzyknięć insuliny na dobę a także terapia cukrzycy za pomocą pompy insulinowej, pozostali odpłatność 30 %.
Aktualne ceny wszystkich pozycji w Tabeli:
Ceny pasków od 1 listopada 2014
Ceny leków doustnych od 1 listopada 2014
Ceny insulin od 1 listopada 2014
Ceny pasków od 1 listopada 2014
Ceny leków doustnych od 1 listopada 2014
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
=========================================================
Ceny insulin, pasków i leków od 1 lipca 2014
Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowej listy refundacyjnej. Obowiązuje od 1 lipca 2014. Co czeka diabetyków?
Nic nowego. Nie pojawiły się żadne nowoczesne leki, w tym długo oczekiwane leki inkretynowe.
Obniżono cenę detaliczną jednego leku doustnego stosowanego przy cukrzycy o kilka groszy oraz trzech pasków testowych. Nie zmieniły się ceny insulin i pozostałych leków. Pojawiła się nowa pozycja na liście pasków.
Wszystkie ceny insulin, pasków do glukometrów
Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę refundacyjną. Obowiązuje od 1 lipca 2014.
Lista preparatów insulin oraz ich ceny nie uległy zmianie w porównaniu do marca 2014.
Wszystkie ceny są takie same w każdej aptece. Każdy pacjent, któremu przepisano lek płaci tyle samo.
Ceny wszystkich refundowanych insulin w Tabeli:
_______________
Ceny pasków od 1 lipca 2014
Jest jedna nowa pozycja – paski Cera Check, o kilka groszy spadła odpłatność za BTM SuperCheck 1, Abra i Glucocard Vital.
Paski na ryczałt są dla Cukrzycy typu I oraz pozostałe typy cukrzycy wymagające co najmniej 3 wstrzyknięć insuliny na dobę a także terapia cukrzycy za pomocą pompy insulinowej, pozostali odpłatność 30 %.
Aktualne ceny wszystkich pozycji w Tabeli:
_______
Ceny leków doustnych od 1 lipca 2014
Obniżono cenę detaliczną jednego leku doustnego stosowanego przy cukrzycy o kilka groszy.
Ceny leków w Tabeli:
===================================================
Dieta może pomóc chronić komórki trzustki u osób z cukrzycą typu 1
Cukrzyca typu 1 rozwija się przeważnie u dzieci, młodzieży lub ewentualnie u młodych dorosłych. Jest efektem autoagresji układu odporności wobec komórek beta trzustki, które produkują insulinę - hormon odpowiedzialny za regulację metabolizmu glukozy w organizmie. Choroba ujawnia się, gdy zniszczona zostaje większość komórek beta. Efektem tego jest bowiem zbyt niska produkcja insuliny, co powoduje, że glukoza pochodząca z jedzenia nie jest prawidłowo metabolizowana przez komórki, a jej poziom we krwi staje się niebezpiecznie wysoki.
Autorzy najnowszych badań przypominają, że po diagnozie cukrzycy typu 1 - z reguły przez kilka miesięcy, a czasem nawet lat – u pacjentów przeważnie utrzymuje się pewna ograniczona funkcja komórek beta, które przetrwały.
Jest ona na tyle niska, że chorzy wymagają podawania insuliny, może natomiast obniżać ryzyko powikłań cukrzycy i przyczyniać się do ich lepszego stanu zdrowia. Dlatego warto poszukiwać czynników, które pozwolą dłużej funkcjonować komórkom beta trzustki.
Naukowcy pod kierunkiem Elizabeth Mayer-Davis z University of North Carolina w Chapel Hill razem z kolegami z innych ośrodków naukowych w USA przeprowadzili badania w grupie 656 dzieci i młodzieży przed 20. rokiem życia, u których w ostatnim czasie zdiagnozowano cukrzycę typu 1 i u których zachowała się resztkowa funkcja komórek beta. Byli to uczestnicy wieloletniego studium amerykańskiego pt. „SEARCH for Diabetes in Youth”.
Zebrano dane dotyczące różnych aspektów żywienia, które – jak wykazały wcześniejsze prace - mogą mieć pewien wpływ na rozwój cukrzycy typu 1. Były to informacje na temat tego, czy uczestnicy badania byli karmieni piersią i w jakim wieku wprowadzono im do jadłospisu inne pokarmy niż mleko matki. Sprawdzono też, jakie mają stężenie we krwi dwóch kwasów tłuszczowych omega-3 (w tym dokozaheksaenowego, DHA i eikozapentaenowego, EPA) oraz witaminy D i E, gdyż wcześniejsze prace sugerowały, że substancje te mogą chronić przed autoagresją układu odporności wobec komórek beta.
Ponadto, na podstawie ankiety żywnościowej obliczono ilości w diecie rozgałęzionego aminokwasu o nazwie leucyna oraz węglowodanów. Leucyna, obecna w dużych ilościach m.in. w soi i innych roślinach strączkowych, mięsie, rybach, jajach, kaszy jaglanej, przetworach mlecznych, może pobudzać wydzielanie insuliny z komórek beta. Z kolei węglowodany odpowiadają w dużym stopniu za skok poziomu glukozy po posiłku, zwiększając w ten sposób zapotrzebowanie na insulinę.
Stan zdrowia pacjentów z cukrzycą typu 1 śledzono przez ok. dwa lata. W tym czasie mierzono u nich produkcję insuliny. Posłużono się do tego celu pomiarami stężenia we krwi peptydu C. Jest to związek odcinany z wyjściowej cząsteczki insuliny (tzw. proinsuliny) podczas jej uwalniania z trzustki. Jego poziom we krwi odzwierciedla więc dokładnie ilości tego hormonu.
Okazało się, że wyższe stężenie we krwi EPA oraz DHA i EPA łącznie miało związek z dłuższym zachowaniem funkcji komórek beta i wydzielaniem przez nie insuliny. Wyższy poziom tych związków we krwi świadczy o ich większym spożyciu. Najbogatszym źródłem omega-3 w diecie są np. tłuste ryby morskie (makrela, śledź, łosoś) i olej lniany.
Dodatkowo naukowcy zaobserwowali, że funkcja komórek beta utrzymywała się dłużej u pacjentów, którzy spożywali więcej produktów bogatych w leucynę.
Mayer-Davis podkreśla, że wyniki te dotyczą efektu, jaki wywierają składniki diety, a nie suplementy z omega-3 lub leucyną.
Zaskoczeniem dla naukowców było to, że wyższy poziom witaminy D we krwi był związany z szybszą utratą resztkowej czynności komórek beta trzustki.
Jak oceniają autorzy pracy, wyniki te mogą w przyszłości pomóc opracować zalecenia dietetyczne dla dzieci i młodzieży z nowo rozpoznaną cukrzycą typu 1.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
SAMOKONTROLA W CUKRZYCY
- badanie moczu pod kątem obecności cukru bądź/i ciał ketonowych
- kontrola ciśnienia tętniczego
- kontrola masy ciała
- stosowanie odpowiedniej diety, opartej na liczeniu wymienników węglowodanowych
- dbałość o stopy – zapobieganie tzw. stopie cukrzycowej
==================================================
Cukrzyca może powodować trudności w życiu seksualnym mężczyzn i kobiet.
- niedostateczne kontrolowanie poziomu cukru we krwi,
- wysoki poziom cholesterolu,
- wysokie ciśnienie krwi,
- palenie,
- picie zbyt dużych ilości alkoholu.
- niechęć do seksu,
- suchość pochwy,
- nieprzyjemne uczucie podczas stosunku,
- trudniejsze osiąganie orgazmu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz