poniedziałek, 22 grudnia 2014

Spotkanie opłatkowe

W środę 17.12 ,w restauracji " Dobre Smaki" , odbyło się spotkanie opłatkowe naszego Koła . Było to także ostatnie , podsumowujące ten rok działalności , spotkanie członków koła w tym roku . 
Frekwencja dopisała i wraz z zaproszonymi gośćmi , spędziliśmy w bardzo miłej , świątecznej atmosferze przy pysznych daniach i kawie, czas.
WSZYSTKIEGO  DOBREGO

czwartek, 11 grudnia 2014

GENIALNA MASZYNA

We wtorek , 09.12. , na spotkaniu klubowym , miała miejsce ciekawa prelekcja na temat naszego serca .
Za zgodą p. mgr. Sylwia Kopeć zamieszczam przedruk na stronę Jej prelekcji :

"




Dla zabawy pani mgr. przygotowała także krzyżówkę
Spotkanie " z sercem" było dla Nas bardzo ciekawe , dowiedzieliśmy się w  przystępny sposób o naszym sercu bardzo dużo , za co z tego miejsca dziękujemy.

wtorek, 18 listopada 2014

Ciekawe spotkanie

W dniu 02.12.2014 ,w siedzibie naszego koła o godz.16 , odbędzie się niezwykle zapowiadające się spotkanie z dr. Wojciechem Karwowskim . na którym zostanie przedstawiony nowy produkt , suplement diety na bazie naturalnych ekstraktów owocowych , wspomagający leczenie cukrzycy oraz oczyszczania organizmu z toksyn ( szczególnie przydatne m.in. po chemio i radioterapii ,itp.)
Serdecznie zapraszamy naszych członków koła oraz innych zainteresowanych tą tematyką

piątek, 3 października 2014

Kolejny weekend w Starej Kablowni

W dniach 4-5/10 /2014
w "STAREJ  KABLOWNI" odbędzie się kolejny weekend diabetologiczny . W ramach Światowego dnia Cukrzyka.
Wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału.

Spotkanie wyjazdowe w Bronowie

30 / 09 odbyło się kolejne , tym razem wyjazdowe - integracyjne , spotkanie naszego koła . Odbyło się ono w Bronowie na przydomowej działce p. Urdzoń . Przy ognisku gdzie były pieczone pyszne kiełbaski , ale wcześniej na tym ognisku prażyły się przyżądzone , duszonki  z przepisu naszej Iwonki , przy herbatce i kawie , spędziliśmy chwile w dobrym humorku. Było naprawdę miło.



sobota, 23 sierpnia 2014

Chorzy na cukrzycę nadal nie mają dostępu do refundowanych leków najnowszej generacji.

Na cukrzycę choruje dziś jeden na 10 Polaków, czyli ponad 3 mln ludzi. Co roku umiera na nią 30 tys. osób, a dwa razy więcej zaczyna chorować. Mimo że ONZ określił cukrzycę epidemią XXI wieku, w Polsce chorzy nadal nie mają realnego dostępu do leków najnowszej generacji.
– Szereg nowoczesnych leków, które są refundowane w całej Europie, w Polsce jej nie podlega. W związku z tym pacjent jest leczony nieskutecznie. Nie ma możliwości zapobiegania groźnym powikłaniom cukrzycy, które potem są niezwykle drogie w leczeniu i rehabilitacji. Takie są mankamenty lecznictwa diabetologicznego w Polsce – wyjaśnia prof. zw. dr hab. med. Jacek Sieradzki z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Diabetolodzy podkreślają, że o konsekwencjach cukrzycy trzeba myśleć od razu po jej wykryciu. Mimo że jej początkowe objawy nie są dokuczliwe dla pacjenta, brak leczenia lub jego niewłaściwy przebieg może prowadzić do groźnych powikłań.
– Podwyższony poziom cukru nie jest nawet przez pacjenta specjalnie odczuwalny. Jeżeli jednak przez długi czas we krwi jest za dużo glukozy, to niszczy ona naczynia krwionośne. Leczymy więc pacjenta dzisiaj, żeby za 10-20 lat nie był dializowany, czyli żeby nie zostały zniszczone naczynia w nerkach, żeby nie stracił wzroku, nie miał zawału serca, udaru mózgu lub amputowanej kończyny. To jest choroba, o której trzeba myśleć wiele lat do przodu. Nadal nie jesteśmy jednak przyzwyczajeni do tego, żeby myśleć w takiej perspektywie – mówi agencji Newseria Biznes prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
Dlatego eksperci podkreślają, że zastosowanie nowoczesnych leków daje pacjentowi szansę na normalne, zdrowe życie. Najnowsza generacja leków przeciwcukrzycowych, czyli leki inkretynowe, są bardzo drogie, a nie podlegają refundacji. Kuracja kosztuje miesięcznie od 200 do nawet 600 złotych.
– Każde obniżenie ceny będzie korzystne. Jeżeli lek kosztuje 200 zł, a będzie kosztować 100 zł, to już większa grupa pacjentów będzie mogła sobie na niego pozwolić. To decyzja bardziej polityczna czy ekonomiczna, na jaki poziom refundacji i dla jakiej grupy chorych możemy sobie pozwolić – mówi prof. Czupryniak.
W ocenie posła Tomasza Latosa, szefa Sejmowej Komisji Zdrowia, wspieranie chorych w tym, by mogli stosować nowoczesna terapię per saldo opłaciłoby się także budżetowi.
– Jestem orędownikiem mądrego wydawania pieniędzy, stosowania nowych terapii, które – gdyby dobrze policzyć – okażą się opłacalne również z punktu widzenia państwa. Mniej będzie zwolnień lekarskich i hospitalizacji, a więcej będzie skutecznie wyleczonych pacjentów, i to pacjentów, którzy unikną powikłań – podkreśla poseł Tomasz Latos.
Prof. Jacek Sieradzki z UJ wyjaśnia, że fenomen leków inkretynowych polega na ich inteligentnym działaniu. W przeciwieństwie do insuliny obniżają one poziom cukru u chorego tylko wtedy, gdy jest on zbyt wysoki. Nie powodują jednak niedocukrzenia, które dla diabetyków jest równie groźne jak nadmiar cukru w organizmie, ów nadmiar odpowiada nie tylko za otyłość i stany lękowe pacjentów, lecz także powoduje powikłania sercowo-naczyniowe.
 Pacjent, który przyjmuje leki inkretynowe, ma dobrze wyrównany cukier, wobec tego nie ma powikłań, czyli nie generuje też olbrzymich kosztów, jakie wynikają z tych powikłań – konkluduje prof. Jacek Sieradzki. – Problemem jest dostępność polskich pacjentów do nowoczesnego leczenia. Na pytanie dlaczego te leki – wielokrotnie desygnowane do refundacji – nie wchodzą na listę leków refundowanych, nie umiem odpowiedzieć.

niedziela, 15 czerwca 2014

Sprawozdanie z Walnego Zebrania Członków Koła Diabetyków w Czechowicach- Dziedzicach

Czechowice-Dziedzice dnia 10.06.2014










WALNE ZEBRANIE



W dniu 10.06.2014 zostało zwołane walne zebranie
Koła Terenowego Diabetyków Czechowice-Dziedzice Goczałkowice.
Celem zebrania jest zmiana nazwy naszego koła na :
KOŁO TERENOWE DIABETYKÓW CZECHOWICE-DZIEDZICE

Komisja skrutacyjna w składzie; Joachim Klimza oraz Józef Kuzda, stwierdza że na zebraniu było kworum i nowa nazwa koła została uchwalona.









Sporządził sekretarz:



Józef Kita




poniedziałek, 9 czerwca 2014

WALNE ZEBRANIE KOŁA

JUTRO , tj. 10.06.2014r. O GODZ. 16 , ODBĘDZIE SIĘ WALNE ZEBRANIE NASZEGO KOŁA.
WSZYSTKICH CZŁONKÓW KOŁA DIABETYKÓW W CZECHOWICACH-DZIEDZICACH ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W TYM ZEBRANIU.
BĘDĄ UCHAWALANE BARDZO WAŻNE ZMIANY WIĘC OBECNOŚĆ JEST ZE WSZECH MIAR WSKAZANA .

piątek, 16 maja 2014

SERCE PEŁNE WARZYW I OWOCÓW

VIDEO PREZENTACJA TEGO CO SIĘ WYDARZYŁO  10 MAJA W GALERII  HANDLOWEJ  " STARA KABLOWNIA"

SERDECZNE PODZIĘKOWANIA ZA WSPÓŁPRACĘ PRZY I W CZASIE IMPREZY , WSZYSTKIM SPONSOROM , PERSONELOWI MEDYCZNEMU NA CZELE Z PANIĄ DR. Jadwigą Paździorą
, MENAGERCE GALERII " STARA KABLOWNIA" , PRODUCENTOM WARZYW I OWOCÓW KTÓRZY UDOSTĘPNILI BEZPŁATNIE SWOJE WYROBY , CZŁONKOM PCK I WOLONTARIUSZOM  ORAZ CZŁONKOM STOWARZYSZENIA DIABETYKÓW 
SKŁADAJĄ CZŁONKOWIE KOŁA DIABETYKÓW W CZECHOWICACH - DZIEDZICACH




środa, 14 maja 2014

SPOTKANIE W STAREJ KABLOWNI


W sobotę 10 maja , w holu Galerii " Stara Kablownia" odbył się happening zorganizowany przez Nasze Koło Terenowe Diabetyków z udziałem także ratowników medycznych i osób zaprzyjaznionych z naszym kołem.
Niestety nie mogłem z powodu choroby w tym uczestniczyć , i tylko z relacji tych którzy przybyli tam mogę zaświadczyć ,że impreza ze wszech miar się udała. Tutaj należą się jak największe podziękowania dla naszej Pani Prezes , Iwony Reczek za ogrom pracy jaki włożyła w przygotowanie tej imprezy i serce jakie tam zostawiła.
Nie można także zapomnieć o naszej pani doktor która w czasie imprezy wykonywała pomiary cukru i dużo udzieliła rad uczestnikom którzy się poddali tym badaniom. Wielu z obecnych dowiedziało się " gorzkiej prawdy o tym że jest cukrzykiem" i że powinni się zacząć jeśli nie leczyć to na pewno rozpocząć pożądną edukację w tym temacie jak się uchronić przed tą chorobą. Więcej zdjęć powinno się na stronie " Starej Kablowni " niestety nie wiem kiedy się ukarzą.

Wkrótce , prawdopodobnie już w czerwcu , nasze koło zmieni swój lokal . lokal ten będzie się mieścił przy ul.Kolejowej , w dawnym pomieszczeniu posłanki Nykiel.
O szczegółach poinformuję w osobnym komunikacie.

Na innej stronie ,w Ciekawostkach  , znajduje się przedruk wykładu naszego członka p. Marka Ellmana " Dalszy ciąg o ziołach" zachęcam do lektury bo warto.

poniedziałek, 17 marca 2014

Współpraca

Od niedawna z nasze koło nawiązało współpracę z " +apteka " Lekosfera , znajdującą się w Galerii Handlowej "Stara Kablownia". 
Jak zostaliśmy poinformowani ,od wczoraj apteka ta jest czynna całodobowo. Nasza współpraca polega nie tylko na zakupach leków ale także możemy liczyć na bardzo ciekawe wykłady z zakresu leków i suplementów oraz ziół jakie są pomocne w naszym, i naszych rodzin,leczeniu."+apteka" należy do

sobota, 8 marca 2014

Z cyklu spotkania z... cd.

Dzisiaj , t.j. 22.04.2014 , odbędzie się kolejne spotkanie z p. Markiem Ellnainem na temat " Rośliny i zioła stosowane we wspomaganiu leczenia cukrzycy".
Spotkanie odbędzie się o godz.16 w czsie spotkania koła diabetyków .
Wszystkich chętnych zapraszamy

====================================================================

Przedstawiam multimedialną prezentację wykładu p. Marka Ellnaina który odbył się na spotkaniu w naszym kole w dniu 25.02.2014 roku



piątek, 14 lutego 2014

Z cyklu spotkania z......


25 lutego , na kolejnym naszym spotkaniu klubowym , odbędzie się w ramach edukacji ogólnej , wykład na temat "Ziołolecznictwo wczoraj i dziś " . Wykład ten poprowadzi Pan Marek Ellnain , dr. nauk farmaceutycznych.
Spotkanie to dojdzie do skutku dzięki kontaktowi naszego koła z 
" + Apteka Lekosfera " która mieści się w Galerii Stara Kablownia w Czechowicach-Dziedzicach.







wtorek, 4 lutego 2014

Jesteś ciągle zmęczony? To może być cukrzyca!

Coraz więcej lekarzy mówi o epidemii cukrzycy w Polsce. Obecnie choruje na nią już 2,5 mln osób, a ich liczba stale rośnie! W tej podstępnej chorobie niezwykle ważne jest wczesne rozpoznanie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy.
http://www.dreamstime.com/-image19425828Cukrzyca może powodować wiele objawów, jednak wśród najczęściej spotykanych możemy wymienić:
  • utratę masy ciała mimo brak zmian żywieniowych czy diet
  • „wilczy głód”
  • częste oddawanie moczu
  • wzmożone pragnienie
  • poczucie ogólnego osłabienia
  • omdlenia
  • zmiany skórne (świąd, ropienie)
  • nawracające infekcje układu moczowego i narządów płciowych
  • neuropatia (mrowienie i drętwienie rąk, nóg)
  • zimne poty
  • ból głowy
  • szumy uszne
  • zwiększona drażliwość
  • częste zmiany nastroju
  • kołatanie serca
Niestety, nie wszystkie objawy można jednoznacznie interpretować jako cukrzycowe (zwłaszcza u osób starszych, u których występują również inne dolegliwości).
W celu sprawdzenia, czy objawy, które Cię niepokoją, są sygnałami cukrzycy, wykonaj Test Obciążeń

niedziela, 26 stycznia 2014

1 % dla Maćka


"Nazywam się Maciej Szymała, mam 18 lat. Od 14-stu lat choruję na ciężką, lekooporną padaczkę (w miesiącu mam ponad 100 incydentów napadowych). W 2014 r. kończę liceum ogólnokształcące (nauczanie indywidualne w domu). Nigdzie sam nie wychodzę. Dotychczasowe leczenie farmakologiczne (zażywałem już wszystkie dostępne w Polsce lekarstwa na moją dolegliwość) oraz operacyjne wszczepienie stymulatora nerwu błędnego nie przyniosły oczekiwanego efektu terapeutycznego. Z roku na rok mam coraz więcej napadów. Obecnie zrodziła się nadzieja i możliwość leczenia lekiem zagranicznym, niestety bez refundacji. Koszty tego leczenia są bardzo wysokie (ponad 2500 zł miesięcznie) i przekraczają możliwości moje i moich najbliższych, którzy cały czas mi pomagają i "walczą" razem ze mną. Bardzo proszę o pomoc i wsparcie. Przekazując darowiznę lub 1% podatku do FUNDACJI AVALON - KRS 0000270809 i wpisując w celu szczegółowym zeznania podatkowego dopisek: SZYMAŁA, 2755 (to moje subkonto) pomożecie mi w walce z chorobą i dacie możliwość włączenia się do życia dnia codziennego. ZA KAŻDĄ POMOC SERDECZNIE DZIĘKUJĘ." 1% podatku dla Macieja Szymała FUNDACJA AVALON KRS-0000270809, CEL SZCZEGÓŁOWY: SZYMAŁA 2755

środa, 15 stycznia 2014

ZAPROSZENIE

                                                      ZAPROSZENIE 

21 .01 . 2014 roku ,tj. wtorek o godz. 16, zapraszamy wszystkich chętnych a w szczególności rodziców dzieci chorujących na cukrzycę , na spotkanie naszego koła na którym będzie obecny p. Mariusz Masiarek , Prezes Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą , z Gliwic. 

niedziela, 12 stycznia 2014

CUKRZYCA A KIEROWANIE SAMOCHODEM

Czy chorzy na cukrzycę są bardziej ryzykownymi kierowcami niż inni ludzie? 

Żyjemy w czasach, kiedy w społeczeństwie jest coraz więcej osób z jakimiś defektami zdrowotnymi. Nie ma możliwości izolowania coraz nowych grup takich osób z życia społecznego, to prowadziłoby donikąd. Trzeba się więc zastanowić jakie defekty zdrowotne stanowią bezwzględne przeciwwskazanie do udziału osób nimi obciążonych w określonych dziedzinach życia. Jedna z takich dziedzin jest udział w ruchu drogowym w charakterze kierowy pojazdów mechanicznych. 

Jest wiele schorzeń, które stanowią czynnik ryzyka dla bezpiecznego kierowania pojazdami mechanicznymi. Jednym z nich jest cukrzyca. Trzeba jednak pamiętać, że zagrożenia związane z cukrzycą wynikają raczej z błędów w leczeniu a nie z istoty choroby. Wielu autorów stoi na stanowisku, że cukrzyca per se jest wprawdzie poważnym czynnikiem ryzyka, które jednak ulec może znacznemu zmniejszeniu poprzez dobrą edukację chorych i wykorzystanie przez nich nowoczesnych możliwości leczenia i monitorowania metabolicznego wyrównania. Zdolność chorych na cukrzycę do kierowania pojazdami może być zaburzone przez trzy czynniki: hiperglikemię, hipoglikemię i przewlekle powikłania cukrzycy. Obok najczęściej wymienianego jakim jest hipoglikemia nie można zapominać, że utrzymująca się hiperglikemia może także zaburzać zdolność do prowadzenia pojazdów. Zastosowanie nowoczesnych metod monitorowania i leczenia cukrzycy w połączeniu z bardzo dobrą edukacją chorych, pozwala na uzyskiwanie, u większości chorych, dobrego wyrównania metabolicznego a tym samym na ograniczenie ryzyka wystąpienia powikłań zarówno ostrych jak i przewlekłych. 

Bardzo zachęcające wyniki w postaci znacznej redukcji wskaźnika wypadków spowodowanych przez kierowców chorych na cukrzycę dało wprowadzenie programu treningu chorych w rozpoznawaniu obniżania się stężenia glukozy we krwi oraz w rozpoznawaniu najwcześniejszych objawów alarmowych hipoglikemii (BGAT — Blood Glucose Awareness Training). Taki trening jest szczególnie ważny dla pacjentów z bardzo niskim progiem odczuwania hipoglikemii. Do takich pacjentów należeć mogą zarówno ci bardzo dobrze wyrównani, utrzymujący niskie stężenia glukozy we krwi jak i pacjenci ze źle kontrolowaną cukrzycą, z powikłaniami przewlekłymi, u których dochodzi do zaburzenia fazy alarmowej w hipoglikemii i występować może „hipoglikemia nieuświadomiona”. Warto byłoby dążyć do wprowadzeniem takich programów również w polskich ośrodkach diabetologicznych. Obecnie już niektóre ośrodki dysponują możliwością elektronicznej rejestracji zapisów oznaczeń glikemii wykonywanych przez pacjentów przy użyciu glukometrów bądź urządzeń do ciągłego pomiaru glukozy, a także zapisów z pomp insulinowych. To ułatwia ocenę stopnia wyrównania metabolicznego, a także poziomu edukacji pacjenta i jego motywacji do prowadzenia starannej samokontroli. 

Wydanie opinii diabetologa oparte być musi na szczegółowej analizie dotychczasowego przebiegu choroby, ocenie stopnia wyrównania metabolicznego a przede wszystkim znajomości wiedzy pacjenta w zakresie profilaktyki hipoglikemii. Wiedza taka zweryfikowana winna być bezpośrednio przed udzieleniem zgody na wydanie licencji. 

Fakt przeprowadzenia stosownej reedukacji chorego winien być wpisany do jego dokumentacji w poradni specjalistycznej i potwierdzony podpisem chorego oraz osoby przeprowadzającej taką edukację. Ważne jest aby w dokumentacji wyraźnie odnotowany został planowany termin rekontroli stanu zdrowia chorego w odniesieniu do jego zdolności do prowadzenia pojazdów.

Grupą kierowców wymagającą szczególnej uwagi są ciężarne, pamiętać bowiem należy, że w dobrze prowadzonej ciąży wartości glikemii są na ogół niższe niż u innych leczonych insuliną chorych a także, że sama ciąża sprzyja występowaniu hipoglikemii, jej profilaktyka jest tu więc szczególnie ważna. Przy szkoleniu młodych kobiet zagadnieniu temu poświęcić należy wiele uwagi. 

Sformułowane zostały zalecenia jakie winny być przestrzegane przez chorych na cukrzycę pełniących rolę kierowcy pojazdu mechanicznego.:
• wykonać oznaczenie stężenia glukozy we krwi przed rozpoczęciem jazdy;
• nie rozpoczynać jazdy jeśli stężenie glukozy we krwi mieści się w granicach 5 — 4 mmol/l (90-72 mg/dl), bez uprzedniego podjęcia działań profilaktycznych polegających na spożyciu dodatkowej porcji węglowodanów;
• przerwać jazdę natychmiast jeśli stężenie glukozy we krwi jest poniżej 4 mmol/l (72 mg/dl);
• zaniechać rozpoczynania jazdy przed upływem przynajmniej 45 minut po skutecznie leczonej hipoglikemii;
• konieczne jest posiadanie w samochodzie łatwo dostępnych, szybko wchłaniających się węglowodanów, które spożyć należy natychmiast w razie wystąpienia objawów alarmowych hipoglikemii;
• jeśli podróż trwa dłużej konieczne jest dokonywanie przerw celem oznaczenia stężenia glukozy, spożycia posiłku lub przekąski oraz odpoczynku.
• Rozważyć należy utrzymywanie stanu „kontrolowanej hiperglikemii”. Zaleca się 
wówczas aby przedposiłkowe stężenie glukozy we krwi u pacjentów z wysokim ryzykiem hipoglikemii (np. ciężarne) lub w sytuacjach związanych z dużym zagrożeniem, a do takich zaliczyć należy prowadzenie samochodu, zwłaszcza na długich trasach, ustalać na poziomie około 110 mg/dl (6,2 mmol/l), a maksymalnie do 140 mg/dl (7,8 mmol/l).
• Chory na cukrzycę musi mieć zawsze w czasie podróży zapas leków oraz pożywienia na wypadek zaistnienia przeszkód w dotarciu do celu w przewidzianym czasie (zepsucie się samochodu, utrudnienia w ruchu drogowym).

Ogromny postęp w leczeniu cukrzycy, a także wprowadzanie nowych narzędzi do monitorowania wyrównania glikemii (coraz doskonalsze pompy insulinowe, czujniki do ciągłego pomiaru glikemii, urządzenia pozwalające na analizowanie zapisów pomiarów glikemii i podawanych dawek insuliny oraz na ocenę wskaźnika ryzyka wystąpienia stanów hipo- i hiperglikemii np. wskaźnik ADRR - average daily risk range. itd.), pozwalaja na utrzymanie dobrego wyrównania metabolicznego pod warunkiem bardzo dobrej edukacji chorego i jego bardzo silnej motywacji starannej kontroli cukrzycy. 

Nie wydaje się aby były obecnie powody do jakiejś dyskryminacji akurat chorych na cukrzycę jako kierowców. Trzeba po prostu zachować wszelkie dostępne środki ostrożności.

Chorym na cukrzycę trzeba bardzo wyraźnie uświadamiać, że cukrzyca jest bardzo poważnym czynnikiem ryzyka dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Chory musi mieć świadomość, że cukrzycy nie można traktować jako czynnika zmniejszającego odpowiedzialność kierowcy w razie spowodowania wypadku. Spowodowanie wypadku przez chorego na cukrzycę z powodu wystąpienia u niego hipoglikemii jest obciążające podobnie jak siadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu. I o tym chorzy na cukrzycę muszą pamiętać.